Aasta 1904

Pärnu üks jõukamaid suurkaupmehi Hermann Leopold Ammende, kelle esivanemad olid 18.sajandil Saksamaalt Eestisse asunud, otsis sobilikku maja oma armastatud tütre Elleni pulmadeks. Seda leidmata otsustas ta tellida St. Peterburgi arhitektuuribüroost Mieritz&Gerassimov luksusliku hoone projekti, et ise ehitada villa oma tütre uhkeks pulmapeoks ning perekonna tulevaseks suvemajaks. Juugendstiilis ehitise projekt valmis kiiresti ja kinnitati Pärnu linnaarhitekti poolt 5.mail 1904 aastal. Koheselt alustati krundi ettevalmistust ja ehitustegevust.

Ovaalsed-portreed-140x180-Ammende.indd

Hermann Leopold Ammende – meie kauni Villa Ammende ehitanud Balti-Saksa suurkaupmees. Mõjukas äri- ja poliitikategelane 20.sajandil

Ovaalsed-portreed-140x180-Ammende.indd

Martha Ammende – Hermann Leopold Ammende abikaasa

Ovaalsed-portreed-140x180-Ammende.indd

Ellen Ammende – Hermann Leopold Ammende ainus ja armastatud tütar

Ovaalsed-portreed-140x180-Ammende.indd

Evald Ammende – kuulsaim Hermann Leopold Ammende poegadest. Tuntud poliitik, kelle põhihuvi oli vähemusrahvuste õiguste eest seismine

4

Aasta 1905

Hoone kerkis tohutu kiirusega – augustiks on ta enamjaolt valmis, puudus veel vaid ümbritsev haljastus ning piirdeaed. Lõplik teostus sai algsest projektist märksa rikkalikum – hoone fassaadidel kasutati kõiki uudseid võtteid ja materjale, mida rõhutati ajastule omaselt eri värvitoonidega: mitmevärvilised keraamilised plaadid, must sepis- ja sinakashall valtsraud, oliiviroheline puit, helesinised krohv- ja raidkividetailid. Hoolimata sellest küllusest saavutati stiilitundlikult väljapeetud tulemus.

5

Mitmekesiselt kujundati ka interjöör. Luksusetaotlus kajastus juba esindusruumide loetelus: kahte korrust läbiv rõdudega hall, saal, eri värvides salongid, söögisaal, proua ja härra kabinetid. Neile lisandus rohkelt pereliikmete eluruume ja külalistetubasid. Juugendmaalingud seintel ning lagedel, jõulised puulõiked uksepiiretel, suursugused lühtrid, jahitrofeed, kipsdekoor ja väärikad, Riias Bohmi vabrikus valmistatud glasuurahjud. Ilmselt oli mänglev stiil ja uuenduslikud ehitusmaterjalid sobilikud suurkaupmees Ammende veidi tõusikliku maitsega. Maja valmis külaliste vastuvõtuks ja pillavateks pidudeks.

Aasta 1927

Ammendede perekond otsustas kolida tagasi Saksamaale ning uhke hoone müüdi Pärnu linnale. Esialgu oli linnal kavatsus kasutada maja Kurhaus’i ja rannahotellina. 1929 aastaks valmisid ka linnaarhitekt Olev Siinmaal alumise korruse ümberehituse kavad. Uus kujundus lähtus traditsionalismi vaimust.

Aasta 1935

Ammende Villa anti rendile perekonnale, kes pidas siin suvekasiinot 1940. aastani, mil maja läks üle vene sõjaväevõimude kätte. Saksa okupatsiooni ajal tegutses villas ohvitseride kasiino. Sõjajärgsel perioodil olid majas erinevatel aegadel sanatoorium, raamatukogu ja restoran.

Aasta 1995

Kaks Eesti ärimeest langetasid otsuse, et kaunis villa tuleb renoveerida ja avada kõigile huvilistele. Kuna ennesõjaaegne ümberehitus piirdus põhiliselt juugenddekoori eemaldamisega interjöörist, välisfassaadid olid jäänud puutumata ning uuringud erinevatest aegadest lisaks Saksamaalt hangitud fotodega andsid piisavalt alusmaterjali, otsustati renoveerimise käigus taastada sajandialguse õhustik. Restaureerimisprojekti kontseptsiooniks sai rikka kaupmehe perekonna elamumiljöö loomine.
1997 aastal algasid hoogsad restaureerimistööd.

Aasta 1999

Septembris avati pidulikult Pärnu rannarajooni kaunis parkaias asuv vastrenoveeritud ajaloolise interjööri- ja sisustusega eksklusiivne hotell ja restoran AMMENDE VILLA. Uue elu oli saanud oma ajastu stiilseim ja terviklikumalt säilinud juugendehitis ning Eesti üks hinnatumaid arhitektuuripärleid. Luksuslikud sviidid ja katusekambrid, romantilised kohvisalongid ning söögisaalid – maja, kus teenindatakse külalisi sama aupaklikult ja armastusväärselt, nagu kunagi ammu võttis oma külalisi vastu mõjukas kaupmees Hermann Leopold Ammende.